Porovnávame účinnosť aj vstrebateľnosť lipozomálnych a klasických vitamínov.
Jednou z nevýhod klasických vitamínov, ktoré užívate v kapsuliach, je, že sa prirodzene degradujú. A to nielen pri transporte v tele, ale hneď potom, ako si ich kúpite.
Cesta od výroby k spotrebe je totiž pomerne dlhá. Počas tohto času sa účinné látky prirodzene rozkladajú. Najčastejšie pôsobením kyslíka, svetla alebo teploty.
V prípade lipozomálnych vitamínov tomu zabraňuje tuková vrstva, ktorá živiny obaľuje a zároveň ich tak chráni pred degradáciou.
Ochranná vrstva je zárukou toho, že vitamín prejde cez tráviaci trakt bez toho, aby ho poškodili rôzne šťavy a kyseliny. Nepoškodený lipozóm sa takto prepraví až k bunkám, ktoré ho najviac potrebujú.
Vitamíny a minerály obalené do lipozómov dokáže telo veľmi jednoducho prijať. Vstrebateľnosť takto upravených látok sa zvyšuje na viac než 90 %.
Naproti tomu z klasických vitamínov sa vstrebe maximálne 20 %. Pri niektorých mineráloch je to len 3 až 5 %
V prípade vstrebateľnosti treba tiež pripomenúť, že bežné doplnky vstupujú do pečene, kde sú metabolizované, a až potom do krvného obehu.
Lipozomálne vitamíny a minerály sa však vstrebávajú prostredníctvom lymfatického systému, kde vďaka hrudnému lymfatickému miazgovodu prestupujú priamo do krvného riečišťa.
Takto transportujú aktívne molekuly priamo do bunkových procesov, kde sú potrebné vo veľkom množstve.
Biologická dostupnosť – čiže miera, do akej dokáže telo živiny využiť na úrovni buniek – je u lipozomálnych vitamínov oveľa vyššia.
A to 8 až 50-krát oproti klasickým vitamínom a iným konvenčným doplnkom, (záleží od ich druh), ktoré sa predávajú vo forme tabliet a kapsúl.
Vďaka miniatúrnym nano rozmerom sa lipozomálne vitamíny dostanú ku každej bunke v tele. Dokonca preniknú aj cez hematoencefalitickú bariéru, ktorá chráni mozog.
Úlohou bariéry je izolovať tkanivo nervovej sústavy od základného krvného toku, ktorým sa zásobuje celé telo.
Je ochranou proti baktériám a toxínom, zároveň však kvôli nej do mozgu ťažšie prenikajú aj bežné liečivá, vitamíny či minerály.
Lipozomálne upravené produkty však vedia preniknúť účinne aj do mozgu, pretože sú mimoriadne malé. A čím je lipozóm menší, tým je stabilnejší, a to znamená, že dokáže lepšie preniknúť do všetkých tkanív.
Dajme tomu, že chcete do tela doplniť dôležitý vitamín, v takom prípade vám odporúčame vybrať si ich lipozomálnu formu.
Pomocou špičkovej technológie dokážeme vitamíny a minerály obaliť do miniatúrnych nano čiastočiek tuku, teda do tzv. lipozómov z lecitínu, ktorý je zdrojom fosfolipidov.
Lecitín je telu prirodzený, pretože aj membrány buniek pozostávajú z rovnakých fosfolipidových stavebných blokov.
Takže keď lipozóm neporušene prejde tráviacim traktom a krvným riečišťom, vďaka tejto kompatibilite prirodzene splynie s bunkami.
Takto teda získavame alternatívu k intravenóznej (injekčnej) aplikácii vitamínov a minerálov, ktorá tiež dokáže dopraviť neporušené molekuly mikronutrientov priamo do krvného riečišťa.
A to nie je všetko. Zatiaľ čo bežné doplnky pri klasickom vstrebávaní cez tenké črevo následne vstupujú do pečene, kde sú metabolizované, a až potom distribuované do krvného obehu, lipozomálne vitamíny a minerály sa vstrebávajú prostredníctvom lymfatického systému.
Odtiaľ vďaka hrudnému lymfatickému miazgovodu prestupujú priamo do krvného riečišťa.
Navyše, lipozómy pomáhajú transportovať aktívne molekuly priamo do bunkových procesov, kde sú k dispozícii vo veľkom množstve.
Vstrebateľnosť lipozomálnych vitamínov je tak mimoriadne vysoká. Oproti klasickým vitamínom, ktoré dosahujú nanajvýš 20 % využiteľnosť, v prípade lipozomálnych vitamínov hovoríme až o 95 % vstrebateľnosti a následnej využiteľnosti.
Lipozóm si predstavte ako guľatú dutinu (vezikulu), ktorá vo svojom vnútri dokáže prenášať aktívne látky na báze vody.
Základným materiálom lipozómov sú fosfolipidové molekuly, ktoré pozostávajú z hydrofilnej (vodu znášajúcej) hlavy a hydrofóbneho (vodu odpudzujúceho) zakončenia.
Tieto tukové molekuly sa prirodzene zoraďujú do dvoch vrstiev, a to tak, aby hlavy smerovali von a chvostíky dovnútra.
A práve v stredovej dutine, ktorá vďaka väzbe vznikne, prenášajú životne dôležité nutrienty (minerály, vitamíny, stopové prvky, antioxidanty a mnoho ďalšieho).
Jednoduché lipozómy s jedným hydrofilným jadrom sa nazývajú unilamelárne. Existujú však aj tzv. multilamelárne lipozómy, tie si predstavte ako cibuľu – čiže v každom jadre sa nachádza ďalšia dutina a v nej zase ďalšia.
Jednotlivé vezikuly sú pritom od seba oddelené vodnými vrstvami, pričom nutrient sa nachádza len v jadre.
Výhodou takejto štrutkúry je, že na rozdiel od klasického unilamelárneho lipozómu poskytuje živine ešte väčšiu ochranu. V praxi to znamená, že aktívna zložka sa bez poškodenia v tráviacom trakte dostane ku každej bunke, ktorá ju potrebuje.
S multilamelárnymi lipozómami pracujeme aj u nás vo Vesantechu, pretože technológia, ktorú používame, dokáže živinu obaliť do dvoch až štyroch ochranných vrstiev.
Vráťme sa však k tomu, ako lipozómy vznikajú. Nedeje sa to totiž len v laborátoriách.
Lipozómy sa síce ukázali ako skvelí distribútori aktívnych látok, od ktorých sa do budúcna očakáva, že podporia cielenú liečbu mnohých vážnych chorôb. A to práve vďaka prenosu živín v najvyššej koncentrácii až priamo do buniek.
Lipozómy sa ale vyskytujú aj prirodzene v tele, napríklad v materskom mlieku alebo kolostre, kde je vstrebávanie kľúčovou záležitosťou.